PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Význam CRADLE OF FILTH pre adolescentných metalistov z deväťdesiatych rokov sa nedá preceniť. Sám si pamätám, ako som pred takmer štvrťstoročím prešľapoval pred domom majiteľa Rock Extremum, slovenského takmer monopolného distribútora extrémnej muziky, čakajúc na prvú várku CD „Midian“ (a ako mi, chudobnému študentovi, nemal vydať z päťstokorunáčky). A nemenej jasno si pamätám to nadšenie, ktoré umelecký vrchol britských (vtedy ešte) blackmetalistov spôsobil: veď redakčný metalosaurus Rudi sa práve „Midianom“ nechal inšpirovať pri tvorbe svojej internetovej prezývky, vtedy ešte na Metalmusic.sk; kto si spomína tiež, nech napíše do komentárov.
O to väčším sklamaním bol domnelý zošup „Kredl“ v nasledujúcej dekáde. V našom archíve nájdete vlažné recenzie, ešte vlažnejšie reporty a tak, ako sme „rástli“, čoraz pohrdlivejší tón a zmienky o šašoch a „kindermetale“. Navyše: Dani Filth a spol. boli jednou z prvých extrémnych kapiel, ktoré podpísali pre major label – a to sa neodpúšťa. Lenže po rokoch paberkovania a zmien v zostave prišiel za bicie „náš“ Marthus – ktorý v najbližších mesiacoch preberie od Paula Allendera štafetu pre druhého služobne najstaršieho člena kapely – a karta sa začala obracať. Keď v roku 2014 vymenil niekdajší pravidelný diskutér na Metalopolis Ashok ROOT za CRADLE OF FILTH, renesancia bola dovŕšená.
A tak, keď v roku 2024 kráčam do (rovnako ako pri štyroch z piatich zastávok austrálskeho turné) vypredaného sydneyského Metro Theatre, mieša sa vo mne všetka tá nostalgia s nefalšovaným očakávaním a trochou československej pýchy: stále aktuálny album „Existence Is Futile“ je po dlhej dobe bez debaty výbornou doskou a reportáže kolegov z českej a slovenskej zastávky aktuálneho turné takisto viac než sľubné.
Neduhom dnešnej hudobnej reality je nutnosť koncertovať, koľko sa dá (čitatelia, ktorí počúvajú hudbu výlučne cez streamingové platformy, nech si spytujú svedomie) a s ním spojená „optimalizácia“ setlistov. A tak je jasné, že CRADLE OF FILTH odohrajú navlas rovnaký setlist ako v Košiciach, Plzni či Bratislave (a skoro všetkých koncertoch od roku 2023).
V tomto prípade však nejde o handicap – ešte skôr, ako po povinnej domácej predkapele (OUR LAST ENEMY, ktorých aktuálne EP stojí za zopár vypočutí) a po vykalkulovaných Moldavcoch INFECTED RAIN (ktorým neverím ani notu) – vystúpili na pódium headlineri, viem, že sa mám na čo tešiť.
CRADLE OF FILTH dnes totiž pôsobia v prvom rade ako stabilný ansámbel: v tomto žánri to môže znieť ako paradox, ale prvý dojem je ten, že Dani Filth a spol. nikdy neboli viac nad vecou. Tak, ako odrástla pôvodná poslucháčska základňa (a dorástla nová), akoby zmizla nutnosť šokovať – rekvizity tu stále sú, ale z kapely sála pohoda, zladenosť a dobrá nálada, ktorá sa premieta nielen do Daniho preslovov medzi skladbami, ale aj pódiových eskapád Ashoka, ktorý preberá čoraz výraznejšiu rolu a bezprostredný kontakt s publikom si doslova užíva (na rozdiel od Marthusa, ktorého impresívna kanonáda je od spoluhráčov a fanúšikov oddelená akýmsi plexisklom).
Zoe Marie Federoff, súhrou osudu Ashokova snúbenica, sa za klávesmi zastala roly Sarah Jezabel Deva, Liv Kristine (v mimoriadne vrelo prijatej „Nymphetamine (Fix)“, v deň koncertu oslavujúcej 20 rokov od vydania), Martina Powella či Rosie Smith dôstojne, aj keď z úzadia, rovnako ako Daniel Firth na base a Donny Burbage s druhou gitarou.
Desiatkami koncertov vyladený setlist v podstate nemal chyby: začínalo sa hitom „Existential Terror“, pokračovalo „Saffron’s Curse“ s jedovatým „Christ you bastard!!!“ a keď po nekompromisnom, vynikajúcom náklepe „The Principle Of Evil Made Flesh“ nasadili CRADLE dimmuborgirovskú „Crawling King Chaos“, publikum bolo vo vare. Pri novších skladbách išli hore mobily, pri starších sa otváral circle pit a – na moje prekvapenie – solídny crowdsurfing. A keď sa v prídavkovom bloku ozvalo nezameniteľné „Hear me now...“ z intra k „Cruelty Brought Thee Orchids“, premýšľal som, ako sa asi cítia Ashok a Marthus: veď ich (black)metalové kariéry štartovali práve v dobe vydania bátoryčkovského opusu, vďaka ktorému boli filthovci vždy tak trochu „naši“.
Takmer polovica skladieb spred roku 2001 a tri skladby z „Existence Is Futile“ nenechali priestor na hluché miesta. A tak, keď bolo po hodine a štvrť (a takmer diskotékovej „From The Cradle To Enslave“) hotovo, odchádzal viditeľne spokojný každý, vrátane hudobníkov. Tridsať rokov je skrátka dosť dlhá doba na odstup; na oboch stranách hrany pódia. A tak to má byť.
Foto: autor, Facebook CRADLE OF FILTH
Existence Is Futile (2021)
Cryptoriana – The Seductiveness of Decay (2017)
Hammer Of The Witches (2015)
The Manticore And Other Horrors (2012)
Midnight In the Labyrinth (2012)
Darkly, Darkly, Venus Aversa (2010)
Godspeed On The Devil's Thunder (2008)
Thornography (2006)
Nymphetamine (2004)
Damnation And A Day (2003)
Live Bait For The Dead (2002)
Lovecraft & Witch Hearts (Best Of) (2002)
Bitter Suites To Succubi (EP) (2001)
Midian (2000)
From The Cradle To Enslave (EP) (1999)
Cruelty And The Beast (1998)
Dusk ... And Her Embrace (1996)
Vempire (Or Dark Phaerytales In Phallusstein) (1996)
Principle Of Evil Made Flesh (1994)
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.